«Чорне дзеркало» стає реальністю: китайців з поганим «соціальним рейтингом» не будуть пускати на літаки та у потяги

У Китаї починають активно впроваджувати систему соціального кредитування. З 1 травня китайцям з низьким рейтингом заборонять користуватися літаками та потягами.
Починаючи з травня 2018 року громадяни Китаю, які мають низький рейтинг в експериментальній системі «соціального рейтингу» (social credit) можуть бути позбавлені можливості купувати квитки на літаки та потяги на цілий рік. Про це повідомляється в заявах Національної комісії розвитку і реформ.

Цей крок відповідає плану керівника держави Сі Цзіньпіна з побудови системи, заснованої на принципі «колись недостовірний – завжди обмежений». Поки правила працюють для 7 млн чоловік, проте до 2020 року уряд Китаю планує розгорнути їх на всю країну.

Обмеження у першу чергу спрямовані на людей, які поширювали «неправдиву інформацію про тероризм», викликали «проблеми» на рейсах, використовували прострочені квитки або були спіймані під час куріння в потягах. Також обмеження будуть накладатися на тих, хто скоїв фінансові правопорушення, наприклад, на роботодавців, які не виплатили соціальне страхування або людей, які не сплатили штрафи.

«Об'єкт, що потрапляє під правила соціального кредитування, є людиною і підприємцем, тому він повинен бути точним. Щоб бути точним, він має залежати від законів і правил, систем і стандартів», – пояснює заступник директора Національної комісії розвитку і реформ Чжан Юн.

Проте, Чжан Юн зауважив, що система потребує поліпшення, а процеси виходу з чорного списку та механізми розв'язання конфліктів необхідно налагодити.

З 2020 року в Китаї має на повну силу запрацювати система соціального рейтингу громадян. Це означає, що у кожного буде власна «оцінка» його поведінки та благонадійності, яка буде істотно впливати на життя.

Правозахисні організації вважають, що «соціальний рейтинг» обмежує свободу громадян і є дуже непрозорим способом регулювати права китайців.


Сподобалась стаття? Розкажіть друзям!